SVA20N2NEUA
Login for pricing
In Stock: 8 available
StarTech.com 20V DC Power Adapter for DK30A2DH / DK30ADD Docking Stations - 2A
More Information
Purpose Docking station
Power supply type Indoor
SKU SVA20N2NEUA
EAN 0065030880985
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Spare or Replacement DC Power Supply | 20 Volts | 2 AMPS | Type-N Barrel
This 20V DC power adapter is primarily a replacement or spare power adapter for the DK30A2DH or DK30ADD laptop docking stations. It can also universally supply power for any electronic device that has an N-type barrel and requires 20 volts and up to 2 amps of power.
Replace Your Failed or Lost Power Adapter
The power supply is a perfect replacement for the lost or damaged 20V / 2A power adapter you've used to power your existing electronics such as your docking station.
Keep a Spare Power Adapter on Hand
The SVA20N2NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Features
Input current1 A
Power plug typeType N
Input voltage100 - 240 V
Output power40 W
Output voltage20 V
Output current2 A
Power supply typeIndoor
PurposeDocking station
CompatibilityDK30A2DH DK30ADD
Product colourBlack
CertificationCE, GS, PSE, UL
Power
Input current1 A
Input voltage100 - 240 V
Output power40 W
Output voltage20 V
Output current2 A
Performance
Power plug typeType N
CompatibilityDK30A2DH DK30ADD
CertificationCE, GS, PSE, UL
Design
Cable length1.219 m
Product colourBlack
Weight & dimensions
Weight137 g
Width40 mm
Depth75 mm
Height43 mm
Cable length1.219 m
Packaging data
Package width295 mm
Package depth380 mm
Package height103 mm