CBMZTS10N4
Login for pricing
In Stock:
7 available
StarTech.com 4"(10cm) Cable Ties with Mounting Hole - 1/16"(2mm) wide, 7/8"(24mm) Bundle Dia. 18lb(8kg) Tensile Strength, Nylon 66 Self Locking Ties w/Screw Hole, UL Listed, 100 Pack(CBMZTS10N4)
- 100 PACK CABLE TIE WITH MOUNTING HOLE: Keep cables organized w/ small 3.94" (110 mm) white zip ties for 0.98" (25mm) cable bundle diameter; self-locking zip tie, enables you to tie up cables easily
- OTHER SIZES AVAILABLE: Mountable head tie wraps come in 6.75" (171.5mm) for 1.57" (40mm) bundle diameter at 40lbs (CBMZTS10N6); 8.62" (219 mm) for 2.05" (52mm) bundle diameter at 50lbs (CBMZTS10N8)
Category: Cable Ties
| Type | Releasable cable tie |
|---|---|
| SKU | CBMZTS10N4 |
| EAN | 0065030890571 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
100 Pack | Small | Screw Hole | TAA
Secure & Bundle Your Cables with a Mountable Tie
These plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (3.2 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 4.33 in. (110 mm) in length securing cable bundles up to 0.94 in (24 mm). in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths
To suite any application, StarTech.com offers a selection of these cable ties in different lengths:
100-pack - 4.33 in. (110 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4)
100-pack - 6.75 in. (171.5 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6)
100-pack - 8.62 in. (219 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8)
The StarTech.com Advantage
Industrial Strength
Available in Different Lengths
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Maximum bundle diameter | 2.5 cm |
| Identification tag | No |
| UL 94 flammability standard | V2 |
| Material | Nylon, Plastic |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package weight | 45.3 g |
| Width | 110 mm |
| Length | 3 mm |
| Height | 1 mm |
| Weight | 0.4 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 446 mm |
| Master (outer) case length | 371 mm |
| Master (outer) case height | 433 mm |
| Products per master (outer) case | 320 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 4"(10cm) Cable Ties...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 25ft Hook and Loop Roll -...
Hot Product
Recommended
Popular
StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties...