DK30CH2DEPUE
Login for pricing
In Stock: 112 available
StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac/Windows, HDMI & DisplayPort, 100W PD, 5x USB 5Gbps Hub, TAA
  • FULL-FEATURED DOCK: USB-C Dock with 3 video outputs (2x DP & 1x HDMI), 100W Power Delivery, 4x USB-A & 1x USB-C 5Gbps Hub, Gigabit Ethernet, headset + separate speaker/mic audio ports, K-Slot & 1m/3.3ft USB-C cable; Includes DisplayLink Update Utility
More Information
Product colour Black,Silver
SKU DK30CH2DEPUE
EAN 0065030880015
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Laptop Docking Station | Mac, Windows® & Chrome OS™ | 2x 4K 60Hz DP + HDMI
This triple-4K dock for Mac, Windows and Chrome USB-C laptops helps you take productivity to a whole new level. With three 4K video connections, 100W Power Delivery, and 5x USB 3.0 ports, the USB-C dock is perfect for your MacBook, Dell XPS, Chromebook or other USB-C laptop requiring additional ports.
Enhance Productivity
The 4K USB-C docking station lets you create a three-monitor Ultra HD workstation. Connect:
• 2x 4K DisplayPort (DisplayLink) at 4096 x 2160 resolution @ 60Hz / 3840 x 2160 @ 60Hz and
• 1x 4K HDMI (DP Alt Mode) at 4096 x 2160 resolution @ 24Hz / 3840 x 2160 @ 30Hz
For high-resolution applications, you can connect the dock to a 5K display at 60Hz, using the two DisplayPort ports.
100W Power Delivery
Using a single cable, the USB-C dock will power and charge power-hungry laptops, with up to 100W Power Delivery, and power your peripherals with its 150W power adapter.
Powerful Connections
This triple-monitor docking station lets you transform your laptop into a full-sized workstation. It gives you five USB 3.0 ports (1x USB Type-C and 4x USB Type-A incl. 1x Fast-Charge port), a Gigabit Ethernet port, headset jack, and separate 3.5 mm audio and microphone ports.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts.
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Microphone inYes
Headphone outputs2
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Network
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution5120 x 2880 pixels
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
On/off switchYes
Product colourBlack, Silver
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
CertificationCE, FCC, TAA, REACH
Rubber feetYes
Housing materialPlastic
Technical details
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesRoHS
Products per master (outer) case8 pc(s)
Master (outer) case width365 mm
Master (outer) case length370 mm
Master (outer) case height370 mm
Storage
Card reader integratedNo
Power
Input current2.5 A
Power plug typeType N
Compatible power plug typesEU, UK
AC input voltage100 - 240 V
Output voltage20 V
Output current7.5 A
Power supply100 W
Software
Mac compatibilityYes
Other operating systems supportedChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 70%
Weight & dimensions
Weight382 g
Width82 mm
Depth270 mm
Height34 mm
Package weight1.7 kg
Package width160 mm
Package depth320 mm
Package height80 mm
Design
Rubber feetYes
Packaging data
Package weight1.7 kg
Package width160 mm
Package depth320 mm
Package height80 mm
Packaging content
ManualYes
Cables includedUSB Type-C
AC adapter includedYes
Certificates
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 100W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD... Login for pricing
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Station - 1x HDMI - 2x DisplayPort
Bestseller
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing