FAN7X15TX3
Login for pricing
In Stock:
10 available
StarTech.com 70x15mm Replacement Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 70mm Fan
| Type | Fan |
| SKU | FAN7X15TX3 |
| EAN | 0065030820387 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Add additional chassis cooling with a 70mm ball bearing fan
This versatile 70mm fan is an ideal replacement fan for keeping your computer running cool. The fan can be powered through a TX3 connection, and features a dual ball bearing design that ensures reliable cooling and longer fan lifespan.
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
The StarTech.com Advantage
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (max) | 3500 RPM |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Fan diameter | 7 cm |
| Maximum airflow | 29.58 cfm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Technical details | |
| Fan diameter | 7 cm |
| Material | Plastic |
| Connector(s) | 1 - TX3 Female |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Power consumption (typical) | 3.12 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 32 mm |
| Width | 15 mm |
| Package weight | 75 g |
| Depth | 70 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 38 g |
| Endurance | |
| Packaging data | |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 75 g |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Other features | |
| Rotational speed | 3500 RPM |
| Dimensions (WxDxH) | 10 x 60 x 60 mm |
| Product |
StarTech.com 70x15mm Replacement Ball...
Login for pricing
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie...
Popular
StarTech.com 50x10mm Replacement Ball...
Bestseller
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing...
Recommended
StarTech.com Expansion Slot Rear Exhau...
StarTech.com 60x10mm Replacement Ball...