SVA12M2NEUA
Login for pricing
In Stock:
73 available
StarTech.com Replacement 12V DC Power Adapter - 12 Volts, 2 Amps
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Universal |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | SVA12M2NEUA |
| EAN | 0065030865746 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This 12V DC power supply can provide a power source for any electronic device that has an M-type barrel and requires 12 volts and up to 2 amps of power.
Replace your failed or lost power adapter
Keep a spare power adapter on hand
This 12V 2A DC power supply is a direct replacement for the power adapters included with the following StarTech.com products:
80 m VGA to Cat 5 Monitor Extender Kit
1 km VDSL2 Extender Kit
40 km Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC
550 m Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC
550 m Gigabit Multi Mode Fiber Media Converter SC
2 km Fiber Media Converter Multi Mode SC
2 km Multi ModeFiber Media Converter ST
USB 3.0 Hard DriveEnclosure for 3.5in SATA Drives
USB 3.0 SATA Hard Drive Docking Station for 2.5 in. or 3.5 in. Drives
USB 3.1 Single-Bay Dock for 2.5 in. or 3.5 in. HDD
eSATA or USB 3.0 SATA Hard Drive Dock
External Docking Station for 2.5 in. or 3.5 in. Hard Drives
HDMI Over CAT5 HDBaseT Extender
HDMI Over CAT5 Extender
VGA Over CAT5 Extender
2-Port Dual DVI USB KVM Switch
2-Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch
2-Port Dual DisplayPort USB KVM Switch
2-Port Dual VGA KVM Switch
2-Port Quad DVI KVM Switch
4-Port Dual DVI KVM Switch
4-Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch
4-Port DisplayPort KVM Switch
4-Port Dual VGA KVM Switch
The SVA12M2NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
1 km VDSL2 Extender Kit
HDMI Over CAT5 Extender
VGA Over CAT5 Extender
2-Port Dual DVI USB KVM Switch
2-Port Dual VGA KVM Switch
2-Port Quad DVI KVM Switch
4-Port Dual DVI KVM Switch
4-Port DisplayPort KVM Switch
4-Port Dual VGA KVM Switch
| Features | |
|---|---|
| Input current | 0.6 A |
| Power plug type | Type M |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 24 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Power | |
| Input current | 0.6 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 24 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Performance | |
| Power plug type | Type M |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 137 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 210 g |
| Packaging content | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
StarTech.com DC Power Adapter - 12V, 2A
Login for pricing
Hot Product
StarTech.com 12V DC 1.5A Universal Pow...
Recommended
StarTech.com DC Power Adapter - 9V, 2A
Popular
StarTech.com DC Power Adapter - 5V, 3A
Lindy 5VDC 3A Multi-country Power Supp...