SVA12M5NA
Login for pricing
In Stock: 22 available
StarTech.com Replacement 12V DC Power Adapter - 12 Volts 5 Amps
More Information
Purpose Universal
Power supply type Indoor
SKU SVA12M5NA
EAN 0065030867184
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Replace your failed or lost power adapter
Keep a spare power adapter on hand
Conference Table Box for AV Connectivity
10 Gigabit Ethernet Copper-to-Fiber Media Converter
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
Gigabit Ethernet Copper-to-Fiber Media Converter SM LC 10 km
Gigabit Ethernet Copper-to-Fiber Media Converter - SM LC 20 km
Multi-Input to HDMI Automatic Switch and Converter 4K
1U 17 in. HD 1080p Rackmount LCD Console with Front USB Hub
1U 19in Rackmount LCD Console with Integrated 8 Port KVM Switch
USB 3.0 SATA Hard Drive Duplicator & Eraser Dock
HDMI over CAT5 HDBaseT Extender
4K HDMI over CAT5 HDBaseT Extender
HDMI Over CAT5/CAT6 Extender with Power Over Cable
HDMI over CAT5 HDBaseT Extender RS232 IR Ultra HD 4K 330 ft
4-Port Industrial USB 3.0 Hub
4-Port Charging Station for USB Devices
7-Port USB 3.0 Hub - Desktop or Wall-Mountable Metal Enclosure
7-Port USB 3.0 Hub - Desktop
2 Port Dual DVI USB KVM Switch with Audio & USB 2.0 Hub
2 Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch USB with Audio & USB 2.0 Hub
2 Port Dual DisplayPort USB KVM Switch with Audio & USB 2.0 Hub
4 Port Dual DVI USB KVM Switch with Audio & USB 2.0 Hub
4 Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch USB with Audio & USB 2.0 Hub
The SVA12M5NA is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Features
Input current2 A
Power plug typeType M
Input voltage110-240 V
Output voltage12 V
Output current5 A
Power supply typeIndoor
PurposeUniversal
CertificationCE, FCC, UL
Power
Input current2 A
Input voltage110-240 V
Output voltage12 V
Output current5 A
Performance
Power plug typeType M
CertificationCE, FCC, UL
Design
Cable length1.02 m
Weight & dimensions
Weight905.8 g
Width48 mm
Depth27 mm
Height35 mm
Cable length1.02 m
Packaging data
Package width220 mm
Package depth320 mm
Package height51 mm
Package weight924.19 g
Cables includedAC
Packaging content
Included power plug typesAU, EU, JP, NA, UK
Cables includedAC
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Harmonized System (HS) code85044095
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com DC Power Adapter - 12V, 5A StarTech.com DC Power Adapter - 12V, 5A Login for pricing