25SAT22MSAT
Login for pricing
In Stock:
6 available
StarTech.com Dual mSATA SSD to 2.5” SATA RAID Adapter Converter - 2x mSATA SSD to 2.5in SATA Adapter with RAID and 7mm Open Frame Housing
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | 25SAT22MSAT |
|---|---|
| EAN | 0065030855617 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Vastly increase system performance by adding a dual mSATA SSD RAID array into any 2.5" SATA HDD application with the 25SAT22MSAT mSATA to SATA adapter.
Help protect the health of your drive with an open-frame design ensuring maximum heat dissipation.
The 25SAT22MSAT is backed by a StarTech.com 2-year warranty, and lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Maximize system speed by adding SSD performance
- Achieve greater drive capacity, or secure data redundancy with multiple RAID modes
- Reduce overall power consumption, with high efficiency mSATA SSDs
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Port multiplier | Yes |
| Output interface | mSATA |
| SATA revision | 3.0 |
| Host interface | SATA |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | JMicron JMS562 |
| RAID levels | 0, 1, BIG, JBOD |
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Port multiplier | Yes |
| Hot-swap | No |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | JMicron JMS562 |
| Product colour | Black, Green |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Colour | |
| Design | |
| Mean time between failures (MTBF) | 5101299 h |
| Hot-swap | No |
| Internal | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Features | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 39 g |
| Package width | 174 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 107 g |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Package width | 174 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 107 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Packaging content | |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com Dual mSATA SSD to 2.5” SA...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
Recommended
StarTech.com 7 Port PCI USB Card Adapter
StarTech.com 2 Port PCI RS422/485 Seri...
Hot Product
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...