SAT32M225
Login for pricing
In Stock: 29 available
StarTech.com M.2 SATA SSD to 2.5in SATA Adapter - M.2 NGFF to SATA Converter - 7mm - Open-Frame Bracket - M2 Hard Drive Adapter (SAT32M225)
More Information
SKU SAT32M225
EAN 0065030855600
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
M.2 SATA NGFF to 2.5 in. SATA | 7mm High | SATA 6Gbps | Open Frame
Vastly increase the performance of your system by adding the speed of an M.2 SATA SSD in any 2.5" SATA application, with this M.2 SATA SSD to 2.5in SATA adapter.
Boost System Performance
Hassle-Free Setup
This M.2 SATA to 2.5 in. SATA adapter offers a fast an easy setup with no drivers to install. The mounting hardware is also included with the M.2 SATA SSD to SATA adapter for a quick installation.
Open-Frame Design
The M.2 SATA SSD to 2.5 in. SATA converter helps protect the health of your drive with an open-frame design that maximizes heat dissipation.
SAT32M225 is backed by a StarTech.com 2-year warranty, and lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
InternalYes
Output interfaceM.2
SATA revision3.0
Host interfaceSATA
Technical details
Data transfer rate (max)6 Gbit/s
Compliance certificatesRoHS
Performance
Hot-swapNo
Product colourGreen
Harmonized System (HS) code84733020
Certificates
CertificationCE, FCC
Colour
Product colourGreen
Design
Hot-swapNo
InternalYes
CertificationCE, FCC
Features
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 85 °C
System requirements
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Weight & dimensions
Width70 mm
Depth100 mm
Height7 mm
Weight36 g
Package width175 mm
Package depth145 mm
Package height32 mm
Package weight102 g
Packaging data
ManualYes
Package width175 mm
Package depth145 mm
Package height32 mm
Package weight102 g
Screws includedYes
Logistics data
Products per master (outer) case60 pc(s)
Master (outer) case width383 mm
Master (outer) case length499 mm
Master (outer) case height315 mm
Packaging content
ManualYes
Screws includedYes
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com M.2 SATA SSD to 2.5in SATA Adapter - M.2 NGFF to SATA Converter - 7mm - Open-Frame Bracket - M2 Hard Drive Adapter StarTech.com M.2 SATA SSD to 2.5in SAT... Login for pricing
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial DB9 Adapter Cable with COM Retention
Hot Product
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial... Login for pricing
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Single CF SSD Adapter Card Reader StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si... Login for pricing