PRIVACY-SCREEN-185M
Login for pricing
In Stock: 16 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 18.5" PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30° (PRIVACY-SCREEN-185M)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 18.5 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PRIVACY-SCREEN-185M
EAN 0065030894944
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 18.5 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Protect Your Privacy
Blue Light Reduction
Antimicrobial Protection
The Choice of IT Pros Since 1985
The StarTech.com Advantage
Technical details
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size47 cm (18.5")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesRoHS, CE
Design
Filter colourBlack
MaterialPlastic
Product colourTransparent, Black
Features
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth408 mm
Width2 mm
Weight98 g
Height255 mm
Package height3 mm
Package depth610 mm
Package width370 mm
Package weight300 g
Packaging data
Package height3 mm
Package depth610 mm
Package width370 mm
Package weight300 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width140 mm
Master (outer) case length640 mm
Master (outer) case height395 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 18.5 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops 14" (16:9)
New
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 23" Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing