PRIVSCNMON24
Login for pricing
In Stock: 273 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNMON24)
  • PROTECT SENSITIVE DATA: This monitor security filter provides privacy outside +/-30° viewing angle from the center of your 16:9 24" widescreen display, keeping data on your desktop screen confidential
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 24 "
SKU PRIVSCNMON24
EAN 0065030886703
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 24 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size61 cm (24")
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesCE, RoHS
Design
Maximum screen size61 cm (24")
Features
Installation typeAdhesive strip
Fingerprint resistantYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Ergonomics
Maximum screen size61 cm (24")
Weight & dimensions
Depth2 mm
Width531 mm
Weight98 g
Height299 mm
Package height4 mm
Package depth370 mm
Package width610 mm
Package weight414 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth370 mm
Package width610 mm
Package weight414 g
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width640 mm
Master (outer) case length395 mm
Master (outer) case height140 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops 14" (16:9)
New
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 23" Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing