PRIVSCNMON27
Login for pricing
In Stock: 162 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNMON27)
  • PROTECT SENSITIVE DATA: This monitor security filter provides privacy outside +/-30° viewing angle from the center of your 16:9 27" widescreen display, keeping data on your desktop screen confidential
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 27 "
SKU PRIVSCNMON27
EAN 0065030886710
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your computer monitor screen
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 27 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size68.6 cm (27")
Suitable forMonitor
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesCE, RoHS
Design
Features
Installation typeAdhesive strip
Fingerprint resistantYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth2 mm
Width598 mm
Weight122 g
Height336 mm
Package height6 mm
Package depth440 mm
Package width680 mm
Package weight534 g
Packaging data
Package height6 mm
Package depth440 mm
Package width680 mm
Package weight534 g
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width710 mm
Master (outer) case length455 mm
Master (outer) case height140 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10
New
Port Designs 900335 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Port Designs 900335 display privacy fi... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24" Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:10 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing