238G-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 25 available
  • COMPATIBILITY: Gold filter designed to fit 23.8in diagonal widescreen computer monitors with an 16:9 aspect ratio; Privacy filter dimensions: 20.79x11.69in (52.8x29.7cm)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 23.8 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 238G-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030901871
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of a computer monitor screen
Prevent Visual Eavesdropping
Reversible Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Features
ReversibilityGold-to-Black
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Technical details
ReversibilityGold-to-Black
Light transmission60%
Frame colourBlack, Gold
Filter colourGold
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size60.5 cm (23.8")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Screen size HxW297 x 528 mm
MaterialPlastic
Design
Frame colourBlack, Gold
Filter colourGold
Screen size HxW297 x 528 mm
MaterialPlastic
Product colourBlack, Gold
Ergonomics
Screen size HxW297 x 528 mm
Weight & dimensions
Width528 mm
Weight180 g
Height297 mm
Package height6 mm
Package depth344 mm
Package width560 mm
Package weight380 g
Packaging data
Package height6 mm
Package depth344 mm
Package width560 mm
Package weight380 g
Other features
Product colourBlack, Gold
Logistics data
Master (outer) case width590 mm
Master (outer) case length380 mm
Master (outer) case height170 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops 14" (16:9)