RKCONS1901
Login for pricing
In Stock:
13 available
StarTech.com Rackmount KVM Console - Single Port VGA KVM with 19" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured Universal 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF (RKCONS1901)
- VERSATILE INTERFACES: Rack mount monitor w/ 19"" Active Matrix TFT 1280 x 1024 LCD
- 1U height
- 99 key full keyboard with numeric keypad + Trackpad
- Supports VGA and USB
- Integrated Power Supply
Category: Rack Consoles
Control your server or KVM switch from a centralized rack console
This rack-mount KVM console provides complete keyboard, monitor and mouse control for a single server or multiple servers, connected through a separate KVM switch (sold separately). The 19 in. console installs into 1U of rack space, offering a space-efficient solution for complete console control.
Maximize your IT budget, minimize your hassle
Maximize your screen space
This versatile LCD console has a 19 in. screen. The increased screen space allows you to run multiple applications on the same screen, increasing your productivity.
Clutter-free monitoring
Hassle-free system integration
The RKCONS1901 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Maximize your screen space
Clutter-free monitoring
Hassle-free system integration
The StarTech.com Advantage
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display type | LCD |
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Viewing angle, horizontal | 176° |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Technical details | |
| Key lock | No |
| Daisy chain | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Cables included | AC, KVM |
| IP control | No |
| Audio support | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Video port type | VGA |
| Keyboard | |
| Hot keys | Yes |
| Built-in touchpad | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Mounting depth (min) | 50 cm |
| Mounting depth (max) | 78 cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Width | 483 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 533 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | AC, KVM |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 615 mm |
| Master (outer) case length | 765 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |