FAN7X10TX3
Login for pricing
In Stock:
10 available
StarTech.com Replacement 70mm TX3 Dual Ball Bearing CPU Cooler Fan - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 70mm Fan
Category: Computer Cooling Systems
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | FAN7X10TX3 |
| EAN | 0065030830836 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Keep a system running cooler with a 70mm ball bearing case fan
This 70mm TX3 Dual Ball Bearing CPU Cooler Fan is a cost-effective replacement fan for standard CPUs as well as many different types of 1U or low profile CPU coolers that use a 70mm fan.
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (max) | 3500 RPM |
| Noise level (high speed) | 33 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 7 cm |
| Maximum airflow | 21.33 cfm |
| Design | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Fan diameter | 7 cm |
| Material | Plastic |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.25 A |
| Power consumption (typical) | 2.16 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 32 mm |
| Width | 10 mm |
| Package weight | 58 g |
| Depth | 70 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 58 g |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com Replacement 70mm TX3 Dual...
Login for pricing
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie...
Popular
StarTech.com 50x10mm Replacement Ball...
Bestseller
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing...
Recommended
StarTech.com Expansion Slot Rear Exhau...
StarTech.com 60x10mm Replacement Ball...