DKM30CHDPDUE
Login for pricing
In Stock: 4 available
StarTech.com USB C Dock - USB-C to DisplayPort 4K 30Hz or VGA - 65W USB Power Delivery Charging - 4-Port USB 3.1 Gen 1 Hub - Universal USB-C Laptop Docking Station w/ Ethernet (DKM30CHDPDUE)
  • PERFORMANCE: USB C Single Monitor mini dock with DisplayPort 1.2 4K 30Hz or VGA outputs, 3x USB-A (USB 3.1 Gen 1, 5Gbps with one BC 1.2 port), 1x USB-C (5Gbps), 65W Power Delivery 3.0, 3.5mm Headset/Audio port & Gigabit Ethernet (PXE Boot & WoL)
  • VERSATILE & COMPACT: USB C Docking Station with DisplayPort or VGA offers variety of monitor options for single video workstations - The USB C Mini Dock has a small footprint (145mm x 91mm) which takes up less space but provides essential connectivity
More Information
Product colour Grey
SKU DKM30CHDPDUE
EAN 0065030887069
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Laptop Docking Station | Mac, Windows® & Chrome OS™ | 65W Power Delivery | DisplayPort (4K 30Hz) or VGA (1080p 60Hz)
This USB-C docking station lets you use a single USB Type-C port on your laptop or tablet to add essential connectivity while charging your device via 65W USB Power Delivery 3.0. The dock enables you to connect your device to a single monitor of your choice between DisplayPort (4K 30Hz) or VGA (1080p 60Hz) video output. For peripheral connectivity the dock features three USB 3.1 Gen 1 (5Gbps) Type-A ports including a BC 1.2 port to power and charge your USB devices, a USB 3.1 Gen (5Gbps) Type-C port, a 3.5mm headset audio port, and Gigabit Ethernet.
Versatile Display Connectivity
The docking station features single video output with DisplayPort or VGA connectivity so you connect to different monitor depending upon your workstation -- ideal for home office IT deployment, where different monitors may be used by different users. The DisplayPort connection offers resolutions up to 4096x2160 (4K) 30Hz, while the VGA connection offers resolutions up to 1920x1200/1080p 60Hz.
Essential Port Connectivity
The dock features:
• 3x USB 3.1 Gen 1 (5Gbps) Type-A ports to connect USB peripheral devices, including a single port that supports BC 1.2 with 7.5W (1.5A) for charging tablets & smartphones, and a physically isolated HID USB port (side) that prevents electromagnetic interference (EMI) on your wireless keyboard/mouse adapters.
• 1x USB 3.1 Gen 1 (5Gbps) Type-C port to connect USB peripheral devices.
• 1x Gigabit Ethernet port with PXE boot and WoL to connect to a wired Local Area Network (LAN).
• 1x 3.5mm 4-position CTIA/OMTP TRRS Audio Jack to connect a 3.5mm headset.
65W USB Power Delivery
The docking station includes a 119.9W power adapter and supports 65W USB power delivery. This enables the dock to charge your connected laptop or tablet. Plus, the added power enables one of the USB-A ports to support BC 1.2, for charging tablets and smartphones.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts.
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
VGA (D-Sub) ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
Network
Full duplexYes
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution4096 x 2160 pixels
Maximum analog resolution1920 x 1200 pixels
Full duplexYes
Product colourGrey
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
LED indicatorsPower
Data transfer rate5 Gbit/s
Cable lock slot typeKensington
HD type4K Ultra HD
Housing materialPlastic
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesCE, RoHS
Products per master (outer) case10 pc(s)
Master (outer) case width370 mm
Master (outer) case length272 mm
Master (outer) case height500 mm
Storage
Card reader integratedNo
Power
Input current2.9 A
Power plug typeType M
Compatible power plug typesEU, UK
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (typical)119.925 W
Output voltage19.5 V
Output current6.15 A
Software
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Mobile operating systems supportedAndroid 10.0, Android 11.0, Android 9.0, iPadOS
Indication
LED indicatorsPower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 85%
Sustainability
Sustainability complianceYes
Weight & dimensions
Weight313 g
Width145 mm
Depth91 mm
Height27 mm
Package weight1.3 kg
Package width247 mm
Package depth168 mm
Package height93 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight1.3 kg
Package width247 mm
Package depth168 mm
Package height93 mm
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedUSB
AC adapter includedYes
Logistics data