ASF133WEU
Login for pricing
In Stock: 1 available
Privacy Screen 13.3"W (16:10), 37g, transparent / black
  • Privacy Screen for laptop or desktop screens 13.3"W (16:10)
  • Works with touch screens and dual screens
  • Anti-glare
  • Protect the information on your screen from unwanted viewing
  • Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
  • Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
More Information
Maximum screen size 13.3 "
SKU ASF133WEU
EAN 5024442896309
Manufacturer Targus
Availability In Stock
Protect the “data” on your visible screen in the office or on the move.
- Protect the information on your screen display from unwanted viewing
- Anti glare – Non reflective screen helps reduce eyestrain
- Easy to attach (and can be detached as needed)
- Protects the screen display from scratching and damage
Technical details
Products per pallet2430 pc(s)
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Harmonized System (HS) code84733080
Design
Product colourBlack, Translucent
Features
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Protection featuresScratch resistant
Brand compatibilityAny brand
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth285 mm
Width180 mm
Weight30 g
Package height227.9 mm
Package depth335 mm
Package width5 mm
Package weight150 g
Packaging data
Package height227.9 mm
Package depth335 mm
Package width5 mm
Package weight150 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Products per pallet2430 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width60 mm
Master (outer) case length347.9 mm
Master (outer) case height247.9 mm
Master (outer) case gross weight1.74 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus Privacy Screen 13.3"W (16:10) Targus Privacy Screen 13.3"W (16:... Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree