PRIVSCNLT15
Login for pricing
In Stock: 22 available
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNLT15)
  • FULLY COMPATIBLE: Universal fit and won't interfere with top-mounted webcams on 15" 16:9 notebooks like Dell Precision M3800, Acer Aspire 5733, and HP EliteBook 840 G5 among other top brands
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15 "
SKU PRIVSCNLT15
EAN 0065030886741
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Notebook Privacy Filter| Blue Light Reduction | Matte or Glossy | 2-Year Warranty
Easy Magnetic Installation
Protect your Privacy
Blue Light Reduction
Antimicrobial Protection
The Choice of IT Pros Since 1985
The StarTech.com Advantage
Technical details
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size38.1 cm (15")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesRoHS
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Storage folderYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Protection featuresScratch-resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth213 mm
Width355 mm
Weight52 g
Height10 mm
Package height30 mm
Package depth383 mm
Package width259 mm
Package weight214 g
Packaging data
Package height30 mm
Package depth383 mm
Package width259 mm
Package weight214 g
Other features
Product colourTransparent
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Logistics data
Master (outer) case width300 mm
Master (outer) case length410 mm
Master (outer) case height300 mm
Products per master (outer) case50 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing