Vertiv GXE3-EBC72VRT2U UPS accessory
SKU
GXE3-EBC72VRT2U
Login for pricing
In Stock:
20 available
Liebert GXE External Battery Cabinet 72V 2U Rack/Tower | Lead Acid VRLA Battery
- Adds scalable runtime capabilities to cover extended power outages
- Compatible with Liebert GXE3-3000IRT2UXL (3000 VA) UPS systems
- Up to 4 external battery cabinets
- Protection breaker included
- Rack mounting kit included as standard for easier assembly in a cabinet
Category: UPS Accessories
| Product type | External battery cabinet |
|---|---|
| SKU | GXE3-EBC72VRT2U |
| EAN | 0767041034455 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Rack-mount |
| Product colour | Grey |
| Rack capacity | 2U |
| Compatibility | GXE3-3000IRT2UXL |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, CB, WEEE, CE, RCM, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 438 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 40.8 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 47.2 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 235 mm |