EDGE-1000IMT
Login for pricing
In Stock: 2 available
Edge UPS - 1000VA 900W 230V Line Interactive AVR Mini Tower Battery Backup Single Phase |0.9 PF (EDGE-1000IMT)
  • 1000VA UPS with advanced AVR for a more stable output voltage regulation
  • Plug and play battery backup does not need installation or rack space
  • Add a communication card to this single phase UPS to manage devices remotely
More Information
Output power capacity 1 kVA
Product colour Black
Output power 900 W
Form factor Tower
SKU EDGE-1000IMT
EAN 0767041031386
Manufacturer Vertiv
Availability In Stock
Product Family Liebert
PDF URLs View PDF
Power
Output power900 W
Input operation voltage (min)166 V
Input operation voltage (max)278 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating624 J
Efficiency96%
Output power capacity1 kVA
Performance
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Features
Country of originChina
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Output power900 W
Surge energy rating624 J
Efficiency96%
Input frequency55/65 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity5 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC13 coupler
Battery
Battery recharge time3 h
Design
Country of originChina
Rack capacity1U
Form factorTower
Product colourBlack
SafetyIEC/EN62040-1
CertificationCE, CB Report, EAC, RCM, UKCA
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesCE, RoHS
Certificates
SafetyIEC/EN62040-1
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Package width230 mm
Package depth450 mm
Package height325 mm
Weight14 kg
Width145 mm
Package weight16 kg
Height220 mm
Depth370 mm
Packaging data
Package width230 mm
Package depth450 mm
Package height325 mm
Package weight16 kg
Logistics data
Other features
Nominal output voltage200-240 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product Vertiv Liebert Edge Uninterruptible Power Supply (UPS) - 1000VA 900W 230V Line Interactive AVR Mini Tower |0.9 PF Vertiv Liebert Edge Uninterruptible Po... Login for pricing
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
Hot Product
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackm... Login for pricing
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s) Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterrupt... Login for pricing