Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS - 1500VA/1500W| 230V| With Rackmount Kit and Intellislot RDU101 Communication Card| GXT5-1500IRT2UXLN
SKU
GXT5-1500IRT2UXLN
Login for pricing
In Stock: 3 available
2U Rack/Tower | 4 Hour Recharge | 5.60 Minute Stand-by | 230 V AC Input | 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC Output | 8 x IEC 60320 C13 Receptacle(s) | Single Phase | Pure Sine Wave | Serial Port | Remote Monitoring | 5-year Warranty (3-year Standard Warranty + 2-year Extended Warranty)
  • Environmentally friendly UPS reduces battery disposal and recycling with lower replacement rates
  • The 1.5 kVA UPS offers longer runtime and faster recharge time
  • Add 1U external battery cabinet units to power the UPS for scalable runtime
More Information
SKU GXT5-1500IRT2UXLN
EAN 4061471435292
Manufacturer Vertiv
Availability In Stock
Product Family Liebert
PDF URLs View PDF
Power
Output power1500 W
Input operation voltage (min)115 V
Input operation voltage (max)280 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency93%
Power factor0.99
Output power capacity1.5 kVA
ECO modeYes
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Noise level46 dB
Features
WaveformPure sine
Output power1500 W
Efficiency93%
Power factor0.99
Noise level46 dB
Output power capacity1.5 kVA
ECO modeYes
Input frequency40 - 70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Modem (RJ-11) ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time4 h
Typical backup time at half load16.3 min
Typical backup time at full load5.6 min
Number of batteries included3 pc(s)
Design
Rack capacity2U
Form factorTower
Product colourBlack
CertificationUL-1778 (Fifth Edition), C-UL listed, IEC 62040-1: 2008 (First Edition) + Am 1:2013, EN 62040-1:2008+A1:2013, CISPR22 Class A (RFI)/ FCC Part 15 (Class A), ISTA Procedure 1A, ANSI C62.41 Category B
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesREACH, RoHS
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
ManualYes
Batteries includedYes
Sustainability
Weight & dimensions
Package width617 mm
Package depth570 mm
Package height262 mm
Weight21.4 kg
Width430 mm
Package weight25.9 kg
Height85 mm
Depth470 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
ManualYes
Package width617 mm
Package depth570 mm
Package height262 mm
Package weight25.9 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS - 1500VA/1500W| 230V| With Rackmount Kit and Intellislot RDU101 Communication Card| GXT5-1500IRT2UXLN Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conv... Login for pricing