GXT5LI-1000IRT2UXLN
Login for pricing
In Stock: 15 available
Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1000 VA/1000 W 230 V Rack/Tower Convertible with (8) IEC C13 Outlets, Intellislot, RDU120 Networkcard and Extended Runtime Capability (GXT5LI-1000IRT2UXLN)
  • Environmentally friendly UPS reduces battery disposal and recycling with lower replacement rates
  • The 1 kVA UPS offers longer runtime and faster recharge time
  • Add 1U external battery cabinet units to power the UPS for scalable runtime
More Information
SKU GXT5LI-1000IRT2UXLN
EAN 4061471435315
Power
Output power factor0.9
Output power1000 W
Input operation voltage (min)115 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency95%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output power capacity1 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
WaveformPure sine
Surge protectionYes
Power protection featuresOver voltage, Under voltage
Noise level48 dB
WaveformPure sine
Output power factor0.9
Output power1000 W
Efficiency95%
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level48 dB
Output power capacity1 kVA
Efficiency (ECO mode)98%
ECO modeYes
Input frequency40 - 70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Serial ports quantity1
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery recharge time2 h
Typical backup time at half load26.5 min
Typical backup time at full load12 min
Hot-swap batteryYes
Design
Rack capacity2U
Form factorTower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Compliance certificatesREACH, RoHS, WEEE
Certificates
Weight & dimensions
Package width570 mm
Package depth597 mm
Package height242 mm
Weight16 kg
Width430 mm
Package weight21 kg
Height85 mm
Depth446 mm
Battery weight5.9 kg
Packaging data
Package width570 mm
Package depth597 mm
Package height242 mm
Package weight21 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion Online UPS 1000 VA/1000 W 230 V Rack/Tower Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion Online... Login for pricing