CDE75G3-1C
Login for pricing
In Stock: 9 available
75", 4K UHD (3840 x 2160), TFT LCD, DLED, 500 nits, 5500:1, 8 ms, 2x 10 W, HDMI 2.1, RS-232, VGA, SPDIF, RJ45, USB-A, USB-C, 3.5 mm, OS-Free
  • OS-Free Architecture minimizes vulnerabilities in secure and sensitive environments
  • USB-C and HDMI 2.1 connectivity supports easy BYOD use without additional adapters
  • Fast cold boot and 24/7 operation ensures instant power-on and nonstop performance
  • Built-in USB media playback supports offline content delivery and digital signage
  • ProAV system integration enables centralized control
  • EPEAT® Gold certification supports sustainable, large-scale commercial deployments
  • 500-nit brightness and 4K UHD resolution deliver vivid visuals in any orientation
More Information
SKU CDE75G3-1C
EAN 0766907035674
Manufacturer Viewsonic
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Purpose-Built for Security-Sensitive Environments
Fast Cold Boot for Seamless Communication
Universal Connectivity for BYOD Setups
Landscape and Portrait Orientation
Bright, Clear Images
Built for a Lower Environmental Impact​
Display
LED backlightYes
Panel typeTFT
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Active display area (W x H)1650.24 x 928.26 mm
Display technologyLCD
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)5500:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Panel life50000 h
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Surface hardness3H
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-C
DisplayPort version1.2
USB portYes
HDMI version2.1
PC Audio outYes
PC Audio inYes
DisplayPorts quantity0
Digital audio optical out1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
VGA (D-Sub) input ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB version2.0
USB ports quantity3
HDMI input ports quantity3
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)1.59 cm
Bezel width (side)1.59 cm
Bezel width (bottom)1.59 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Screen shapeFlat
Performance
PurposeCommercial
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version1.4/2.2
Panel life50000 h
Power
Power consumption (typical)119.6 W
AC input voltage100 - 240 V
Weight & dimensions
Weight34.8 kg
Display width1688.4 mm
Display depth79.8 mm
Display height966 mm
Display weight31.8 kg
Packaging data
Package width1860 mm
Package depth185 mm
Package height1085 mm
Package weight45.7 kg
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Mounting kitYes
Cables includedAC, HDMI, RS-232
Packaging content
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Mounting kitYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeTFT
DisplayPort version1.2
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP
Network
Ethernet LANYes
Logistics data
Products per master (outer) case1 pc(s)
Pallet gross width195 cm
Pallet gross length114 cm
Pallet gross height120 cm
Harmonized System (HS) code8528521000
Features
Other features
PC Audio outYes
Display technologyLCD
Digital audio optical out1
Bezel width (top)1.59 cm
Bezel width (side)1.59 cm
Bezel width (bottom)1.59 cm
You may also be interested in
Compare Products
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
Hot Product
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7