Viewsonic VX27G1-HD computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
VX27G1-HD
Login for pricing
In Stock: 11 available
27” 180Hz FHD Gaming Monitor, Black
  • SuperClear® IPS panel
  • 180Hz refresh rate delivers fluid visuals
  • Rapid 1ms MPRT ensures crisp images
  • Variable Refresh Rate (VRR) eliminates screen tearing and reduce stuttering
  • HDR10 delivers stellar contrast and color accuracy
  • HDMI, DisplayPort inputs for simple connectivity
More Information
SKU VX27G1-HD
EAN 0766907032642
Manufacturer Viewsonic
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Glare-Free Gaming with SuperClear® IPS
WITNESS GHOST-FREE CLARITY
SAY GOODBYE TO SCREEN TEARING
UNLOCK VIVID VISUALS
SAFEGUARD YOUR EYES WITH Eye ProTech
EXPANDED CONNECTIVITY
NO CONSOLE LEFT BEHIND
Visit the link for detailed instructions on enabling 120Hz video output from your PS5 or Xbox Series X/S to the ViewSonic monitor.
Check this link for the compatibility list of PS5 and Xbox Series X/S.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)113%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.311 x 0.311 mm
Digital horizontal frequency51 - 210 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)80%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)69 cm
Response time (MPRT)1 ms
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)615.1 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.5 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)31 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)29 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours26 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)20 - 90 °C
Weight & dimensions
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)615.1 mm
Width (with stand)615.1 mm
Depth (with stand)201.1 mm
Height (with stand)454.1 mm
Weight (with stand)3.5 kg
Weight (without stand)3.1 kg
Package width680 mm
Package depth120 mm
Package height460 mm
Package weight4.8 kg
Weight3.5 kg
Packaging data
Package width680 mm
Package depth120 mm
Package height460 mm
Package weight4.8 kg
Other features
Weight3.5 kg
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)48 mm
Width (without stand)615.1 mm
Power consumption (max)31 W
Energy efficiency scaleA to G
Logistics data
Pallet gross width120 cm
Pallet gross length100 cm
Pallet gross height2.23 m
Products per master (outer) case1 pc(s)
Harmonized System (HS) code8528521000
You may also be interested in
Compare Products
Product Viewsonic VX27G1-HD computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Viewsonic VX27G1-HD computer monitor 6... Login for pricing
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor... Login for pricing
Hannspree HS 322 UPB computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Hannspree HS 322 UPB computer monitor... Login for pricing