SKU
006R03808
Login for pricing
In Stock: 1 available
Everyday™ Black Remanufactured Toner by Xerox compatible with HP 131A (CF210A), Standard capacity
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1600.00
Colour black
SKU 006R03808
EAN 0095205593938
Manufacturer Xerox
Availability In Stock
Product Family Everyday Remanufactured
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Page after page of performance. Precision color matching and crisp fine-line detail.
Environmentally responsible. Reduce your carbon footprint, boost your bottom line.
Less risk, no hassles. Lifetime protection with free cartridge replacement.
Reduce waste, not your expectations. Quality and sustainable results that never compromise.
Features
Supply typeSingle pack
TypeCompatible
Black toner page yield1600 pages
Quantity per pack1 pc(s)
CertificationRoHS, REACH SVHC, CE MARK STMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015
Replacement forHP 131A
Brand compatibilityHP
OEM codeCF210A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursBlack
Country of originChina
Operational conditions
Storage temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage relative humidity (H-H)35 - 85%
Operating temperature (T-T)17 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)30 - 70%
Weight & dimensions
Package depth320 mm
Package weight1 kg
Weight613 g
Package width115 mm
Package typeBox
Package height110 mm
Print quality
Packaging data
Package depth320 mm
Package weight1 kg
Package width115 mm
Package typeBox
Package height110 mm