XGS2220-30HP-GB0101F
Login for pricing
In Stock: 6 available
24-port GbE L3 Access PoE+ Switch with 6 10G Uplink (400 W)
More Information
Power over ethernet Yes
Ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Ports quantity 24
SKU XGS2220-30HP-GB0101F
EAN 4718937625062
Manufacturer Zyxel
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Nebula Cloud-managed Layer 3 Enterprise Switch
The XGS2220 Series is a family of Layer 3 access Switches that consists of six models, including PoE, Non PoE and Fiber options. Non PoE models offer Gigabit desktop ports for everyday network access; PoE models allow flexible options with larger PoE budgets and a mix of 60 W and 30 W ports to power devices like the latest WiFi 6/6E Wireless Access Points; The Fiber model aims to achieve business connectivity for high fiber port density requirement.
Flexible 10G For Converged Networking Applications
Multiple Power Budget options
PoE models come with 10 ports of PoE++ (IEEE 802.3bt) offering up to 60 W per port and 16-40 ports of PoE+ (IEEE 802.3at) delivering up to 30 W per port to meet a variety of applications, including the latest generation of Wireless Access Points.
Within the range, the 3 PoE models of 30HP, 54HP and 54FP can offer larger Power budgets of 400 W, 600 W and 960 W respectively, allowing flexibility in powering a full range of PoE devices efficiently for applications like VoIP, surveillance, high density networked AV applications and Zyxel’s compressive WiFi 6/6E AP portfolio.
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Installed SFP modules quantity0
Performance
Mean time between failures (MTBF)268.305 h
Power
Power consumption (max)477 W
Power supply includedYes
AC input voltage100 - 240 V
Power sourceAC
Power over Ethernet (PoE)
Total Power over Ethernet (PoE) budget400 W
Power over Ethernet (PoE) ports quantity26
Power over Ethernet (PoE)Yes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 95%
Heat dissipation1626.57 BTU/h
Weight & dimensions
Width441 mm
Depth330 mm
Height44 mm
Weight4.35 kg
Packaging data
Package width580 mm
Package depth503 mm
Package height95 mm
Package weight5.77 kg
Technical details
Product colourBlack
Compare Products
Axis 01633-001 network switch Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
New
Axis 01633-001 network switch Managed... Login for pricing
HPE Aruba Networking Aruba Instant On 1830 48G 24p Class4 PoE 4SFP 370W Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U
Hot Product
HPE Aruba Networking Aruba Instant On... Login for pricing
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP Managed Switch
Bestseller
NETGEAR 8x1G PoE+ 110W 1x1G and 1xSFP... Login for pricing