3M PF215W9B display privacy filter 54.6 cm (21.5") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
PF215W9B
Login for pricing
In Stock: 15 available
3M™ Privacy Filter for 21.5in Monitor, 16:9, PF215W9B
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
  • Easy to attach, remove and clean
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • Compatible with most touchscreen displays
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 21.5 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PF215W9B
EAN 0051128788530
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Technical details
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size54.6 cm (21.5")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
WidescreenYes
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight47.2 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
Products per pallet (EU)575 pc(s)
Pallet weight (EU)280.8 kg
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Scratch-resistantYes
Easy to cleanYes
Aspect ratio16:9
WidescreenYes
Protection featuresScratch-resistant
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Width477 mm
Weight82.009500496 g
Height268 mm
Package height368.3 mm
Package depth4.83 mm
Package width552.5 mm
Package weight358.201894589 g
Packaging data
Package height368.3 mm
Package depth4.83 mm
Package width552.5 mm
Package weight358.201894589 g
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Shipping (inner) case width37.9 cm
Shipping (inner) case length56.4 cm
Shipping (inner) case height4.78 cm
Shipping (inner) case gross weight2.3 kg
Products per shipping (inner) case5 pc(s)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)51128788530
Shipping (inner) case net weight410.04750248 g
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight47.2 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
Pallet weight (EU)280.8 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M PF215W9B display privacy filter 54.6 cm (21.5") Monitor Frameless display privacy filter 3M PF215W9B display privacy filter 54.... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10
New
Port Designs 900335 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Port Designs 900335 display privacy fi... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree