SRT1000RMXLI
Login for pricing
In Stock: 28 available
Smart-UPS On-Line, 1000VA/1000W, Rackmount 2U, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/ rail kit
More Information
Output power capacity 1 kVA
Product colour Black
Output power 1000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU SRT1000RMXLI
EAN 0731304340256
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power1000 W
Input operation voltage (min)50 V
Input operation voltage (max)150 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
Output power capacity1 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.5 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlet typesIEC 60320
USB 2.0 ports quantity1
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
LED indicatorsStatus
Noise level50 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Output power1000 W
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level50 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Hot-swap batteryYes
Design
International Protection (IP) codeIP20
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsStatus
Product colourBlack
CertificationCE, EAC
Cable length1.5 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)1843.14
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Weight & dimensions
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm
Weight21 kg
Width432 mm
Package weight29.6 kg
Height85 mm
Depth505 mm
Packaging data
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm