Cisco C9K-PWR-650WAC-R= network switch component Power supply
SKU
C9K-PWR-650WAC-R=
Login for pricing
In Stock: 28 available
650 W, 11 A, 12 VDC, 90-132 VAC, 180-264 VAC, 47-63 Hz
More Information
SKU C9K-PWR-650WAC-R=
EAN 0889728090032
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
An alternate 650W AC Power Supply Unit (PSU) which has similar specification as the existing C9K-PWR-650WAC-R has been developed for Cisco Catalyst 9500 Series Switches. This alternate PSU has been fully tested and qualified with Cisco Catalyst 9500 Series Switches that support 650W AC PSU. This PSU will have the same Product ID (PID) as the existing C9K-PWR-650WAC-R.
Features
Product typePower supply
MaterialMetal
InternalYes
Product colourBlack, Grey
Colour
Product colourBlack, Grey
Technical details
MaterialMetal
InternalYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Total power650 W
DC output voltage12 V