Cisco PWR-C1-1100WAC-P= network switch component Power supply
SKU
PWR-C1-1100WAC-P=
Login for pricing
In Stock: 44 available
1100W AC 80+ platinum Config 1
More Information
SKU PWR-C1-1100WAC-P=
EAN 0889728133579
Manufacturer Cisco
Availability In Stock
1100W AC 80+ platinum Config 1 Power Supply Spare
Features
Product typePower supply
MaterialSteel
InternalYes
LED indicatorsYes
Product colourBlack, Grey
Certification80+ Platinum
Power protection featuresOver voltage, Overload, Short circuit, Under voltage
Harmonized System (HS) code85177900
Colour
Product colourBlack, Grey
Technical details
MaterialSteel
InternalYes
LED indicatorsYes
CompatibilityCisco Catalyst 9300 Series
Network
Connectivity technologyWired
Performance
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 Hz
Total power1100 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%