HP CF259A/59A Toner cartridge, 3K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet Pro M 304
SKU
CF259A
Login for pricing
In Stock: 188 available
59A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 59A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~3,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 59A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 3000.00
Colour black
SKU CF259A
EAN 0192018046771
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield3000 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF259A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina, Japan, United States
HP segmentBusiness, Enterprise
Pallet size (EU)1100 x 740 x 1139 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Master (outer) cases per pallet105 pc(s)
Products per pallet (EU)105 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width362 mm
Depth102 mm
Height198 mm
Package depth102 mm
Package weight1.07 kg
Weight720 g
Package width362 mm
Package height198 mm
Products per pallet105 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1098 x 942 x 1134 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth102 mm
Package weight1.07 kg
Package width362 mm
Package height198 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF259A
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet5 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)192018046771
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)192018046771
Other features
Logistics data
Pallet gross length74 cm
Pallet gross height110 cm
Pallet gross weight165 kg
Master (outer) cases per pallet layer21 pc(s)
Pallet gross width113.9 cm
Pallet weight (EU)133 kg
Products per pallet105 pc(s)