HP CF331A/654A Toner cartridge cyan, 15K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 651
SKU
CF331A
Login for pricing
In Stock: 1 available
654A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 654A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~15,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 654A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Brand compatibility HP
Capacity 15000.00
Colour cyan
SKU CF331A
EAN 0886112501181
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield15000 pages
CompatibilityHP 654 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF331A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursCyan
Country of originJapan
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making12%
Pallet size (EU)1200 x 800 x 1005 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)185.7 kg (409.3 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1186.2 x 1000.8 x 1214.1 mm (46.7 x 39.4 x 47.8")
Layers per pallet4 pc(s)
Master (outer) cases per pallet56 pc(s)
Products per pallet (EU)56 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width390 mm
Depth164 mm
Height214 mm
Package depth164 mm
Package weight1.84 kg
Weight1.3 kg
Package width390 mm
Package typeBox
Package height214 mm
Products per pallet56 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1200 x 800 x 1005 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth164 mm
Package weight1.84 kg
Package width390 mm
Package typeBox
Package height214 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF331A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet4 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons20 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)14 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)886112501181
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)886112501181
Other features
Logistics data
Pallet gross weight123.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer14 pc(s)
Pallet weight (EU)123.5 kg
Products per pallet56 pc(s)