HP CF359A/828A Drum kit cyan, 30K pages ISO/IEC 19798 for HP Color LaserJet M 855/880
SKU
CF359A
Login for pricing
In Stock: 1 available
828A Cyan LaserJet Image Drum
  • Original HP 828A toner supplies deliver legendary HP print quality.
  • Depend on Original HP 828A toner supplies designed specifically for your HP printer.
  • Image drum; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan
Capacity 30000.00
Colour cyan
SKU CF359A
EAN 0887111323965
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Quantity per pack1 pc(s)
Printing coloursCyan
Country of originJapan
Total amount of recycled materials used for making15%
Pallet size (EU)1140 x 780 x 1130 mm
UNSPSC-code44103109
Pallet weight (imperial)137.2 kg (302.4 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1160.8 x 960.1 x 1125.2 mm (45.7 x 37.8 x 44.3")
Layers per pallet3 pc(s)
Master (outer) cases per pallet30 pc(s)
Products per pallet (EU)24 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 27 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 70%
Weight & dimensions
Width603 mm
Depth168 mm
Height327 mm
Package depth168 mm
Package weight3.9 kg
Weight2.85 kg
Package width603 mm
Package height327 mm
Products per pallet30 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1160 x 960 x 1125 mm
Print quality
Packaging data
Package depth168 mm
Package weight3.9 kg
Package width603 mm
Package height327 mm
Technical details
Country of originJapan
UNSPSC-code44103109
Layers per pallet3 pc(s)
Box contentsImage drum; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons12 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)8 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)887111323965
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111323965
Other features
Logistics data
Pallet gross weight137.5 kg
Master (outer) cases per pallet layer10 pc(s)
Pallet weight (EU)114.1 kg
Products per pallet30 pc(s)