SKU
CF370AM
Login for pricing
In Stock: 3 available
305A 3-pack Cyan/Magenta/Yellow Original LaserJet Toner Cartridges
  • Original HP 305A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~2,600 pages); 1 Magenta (~2,600 pages); 1 Yellow (~2,600 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 305A LaserJet Toner Cartridges let you print more and save more without sacrificing the reliable, trouble-free printing of Original HP. Tri-packs – designed for higher-volume, photo-quality business printing – are a convenient, high-value option.
  • Depend on Original HP 305A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Cyan,Magenta,Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 2600.00
Colour cyan magenta yellow
SKU CF370AM
EAN 0887111403049
Defining moments, vibrant results.
Compatible Printers: HP LaserJet Pro 300 Series, HP LaserJet Pro 400 color M 451 nw, HP LaserJet Pro 400 color M 451 dw, HP LaserJet Pro 400 color M 451 dn, HP LaserJet Pro 400 color MFP M 475 dn, HP LaserJet Pro 300 color M 351 A, HP LaserJet Pro 300 color MFP M 375 nw, HP LaserJet Pro 400 color MFP M 475 dw
Features
TypeOriginal
Colour toner page yield2600 pages
CompatibilityHP 305 toner cartridges work with:
Quantity per pack3 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF370AM
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Country of originChina
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome, Home office
Total amount of recycled materials used for making17%
Pallet size (EU)1102 x 780 x 1149 mm
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet8 pc(s)
Master (outer) cases per pallet81 pc(s)
Products per pallet (EU)48 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width385 mm
Depth327 mm
Height125 mm
Package depth327 mm
Package weight2.7 kg
Weight2.16 kg
Package width385 mm
Package typeBox
Package height125 mm
Products per pallet81 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1175 x 1000 x 1269 mm
Packaging data
Package depth327 mm
Package weight2.7 kg
Package width385 mm
Package typeBox
Package height125 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF370AM
Country of originChina
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet8 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons32 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)6 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)887111403049
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)887111403049
Other features
Logistics data
Pallet gross weight239.2 kg
Master (outer) cases per pallet layer9 pc(s)
Pallet weight (EU)150 kg
Products per pallet81 pc(s)