HP W1350A/135A Toner cartridge black, 1.1K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 209
SKU
W1350A
Login for pricing
In Stock: 178 available
135A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 135A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~1,100 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 135A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 cartridge
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1100.00
Colour black
SKU W1350A
EAN 0194850587269
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Family LaserJet
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield1100 pages
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Total amount of recycled materials used for making19%
Pallet size (EU)1098 x 777 x 1001 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet32 pc(s)
Pallet weight (imperial)180.1 kg (397 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1097.3 x 998.2 x 1231.9 mm (43.2 x 39.3 x 48.5")
Layers per pallet8 pc(s)
Master (outer) cases per pallet216 pc(s)
Products per pallet (EU)147 pc(s)
Weight & dimensions
Width364 mm
Depth109 mm
Height136 mm
Package depth109 mm
Package weight740 g
Weight480 g
Package width364 mm
Package typeBox
Package height136 mm
Products per pallet216 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1098 x 999 x 1232 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth109 mm
Package weight740 g
Package width364 mm
Package typeBox
Package height136 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet8 pc(s)
Box contents1 cartridge
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)194850587269
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)194850587269
Other features
Logistics data
Pallet gross weight180 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet weight (EU)129 kg
Products per pallet216 pc(s)