HP W1420A/142A Toner cartridge, 950 pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 110/e
SKU
W1420A
Login for pricing
In Stock: 90 available
142A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • HP 142A toner cartridge works with: HP LaserJet M110, M111, M139e-M142e , M140
  • 1 Black (~950 pages)
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
SKU W1420A
EAN 0194850740626
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
View Video
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield950 pages
CompatibilityHP 142A toner cartridge works with: HP LaserJet M110, M111, M139e-M142e , M140
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness
Pallet size (EU)1131 x 770 x 1149 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)217.3 kg (479 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1148.1 x 990.6 x 1270 mm (45.2 x 39 x 50")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet243 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width375 mm
Depth108 mm
Height125 mm
Package depth108 mm
Package weight810 g
Weight510 g
Package width375 mm
Package height125 mm
Products per pallet168 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1148 x 990 x 1269 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Packaging data
Package depth108 mm
Package weight810 g
Package width375 mm
Package height125 mm
Technical details
TypeOriginal
Brand compatibilityHP
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons32 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)194850740626
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)194850740626
Other features
Logistics data
Pallet gross length99 cm
Pallet gross height126.9 cm
Pallet gross weight217.3 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet gross width114.8 cm
Pallet weight (EU)156.6 kg
Products per pallet168 pc(s)