HP W2203A/220A Toner cartridge magenta, 1.8K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ Pro 4202
SKU
W2203A
Login for pricing
In Stock: 78 available
220A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
  • HP 220 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 4202, 4302
  • (~1,800) pages
  • HP Toner Cartridge
More Information
Printing colours Magenta
Brand compatibility HP
Capacity 1800.00
Colour magenta
SKU W2203A
EAN 0193808760280
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
Supply typeSingle pack
TypeOriginal
Colour toner page yield1800 pages
CompatibilityHP 220 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 4202, 4302
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursMagenta
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
Pallet size (EU)1098 x 752 x 1117 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)179.2 kg (395 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1092.2 x 919.5 x 1231.9 mm (43 x 36.2 x 48.5")
Layers per pallet9 pc(s)
Products per pallet (EU)192 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width55 mm
Depth78 mm
Height289 mm
Package depth92 mm
Package weight590 g
Weight400 g
Package width364 mm
Package height121 mm
Products per pallet270 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1092 x 920 x 1233 mm
Print quality
Packaging data
Package depth92 mm
Package weight590 g
Package width364 mm
Package height121 mm
Technical details
TypeOriginal
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsHP Toner Cartridge
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
HP GTIN (EAN/UPC)193808760280
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)193808760280
Other features
Logistics data
Pallet gross weight180 kg
Master (outer) cases per pallet layer30 pc(s)
Pallet weight (EU)134 kg
Products per pallet270 pc(s)