CHARGER-C140WUK
Login for pricing
In Stock: 22 available
Universal Charger USB-C PD 3.1 140 W
  • Universal USB-C charger with a maximum power of 140 W
  • Suitable for powering notebooks, tablets, smartphones, and other devices equipped with a USB-C charging port (140 W is available if it supports a USB-C PD 3.1 protocol, otherwise 100W will be provided)
  • The voltage is automatically adjusted according to the requirement of your device
  • Available voltages: 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 20 V / 28 V
  • Max current: 5A
  • Damage- and overheat-resistant design
More Information
Charger type Indoor
SKU CHARGER-C140WUK
EAN 8595611707216
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
This universal USB-C power adapter with power of 140 W * is a great choice for powering any laptop or other device equipped with a USB-C connector that supports USB-C Power Delivery with a maximum power demand of 140 W *.
The voltage is set automatically according to the USB Power Delivery specification and individual profiles in following steps: 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 20 V / 28 V with max. 5 A current consumption.
* If your notebook or tablet supports the new and modern USB-C Power Delivery PD 3.1 charging protocol, the charger will offer charging power up to 140W (if you have PD 3.0, the charging power will be 100W)
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityLaptop, Smartphone, Tablet
Power source typeAC
Power protection featuresOverheating
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery revision3.1
Number of simultaneously connected devices (max)1
Design
Product colourBlack
Power
Input current1.8 A
Maximum power140 W
Input voltage100-240 V
Input frequency50-60 Hz
AC adapter output current5 A
Maximum output voltage28 V
Minimum output voltage5 V
Efficiency (@10 %)83%
Technical details
Power source typeAC
ManualYes
Packaging data
Included power plug typesUK
Package width127 mm
Package depth30 mm
Package height70.5 mm
Package weight379 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Packaging content
Included power plug typesUK
ManualYes
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Package width127 mm
Package depth30 mm
Package height70.5 mm
Package weight379 g
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product i-tec Universal Charger USB-C PD 3.1 140 W i-tec Universal Charger USB-C PD 3.1 1... Login for pricing