LH65QBCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 55 available
Samsung QB65C, Digital signage flat panel, 165.1 cm (65"), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi, 16/7
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 350cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH65QBCEBGCXEN
EAN 8806094973938
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QBC
PDF URLs View PDF
View PDF
Samsung QB65C. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 350 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 16/7. Operating system installed: Tizen 7.0. Product colour: Black
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.372 x 0.372 mm
Display diagonal (metric)163 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate2%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
USB portYes
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 300 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)187 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours104 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 7.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1456.8 mm
Display depth28.5 mm
Display height831.9 mm
Display weight21.5 kg
Packaging data
Package width1616 mm
Package depth164 mm
Package height945 mm
Package weight28 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Energy efficiency scaleA to G
Optional featuresWMN-B50SC STN-L6585C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 16/7
New
Samsung QB65C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0 Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7