LH85QETELGCXEN
Login for pricing
In Stock: 32 available
85", VA, 4K UHD (3840 x 2160), 300 nit, 1200:1, 178/178, 8 ms, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1900.9 x 1086.2 x 26.9 mm, 41.5 kg
  • Engage customers with lifelike UHD images
  • Easily manage display content with MagicINFO Lite solution
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH85QETELGCXEN
EAN 8806094453317
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QET
PDF URLs View PDF
Upgrade your business with efficient digital displays
Incredible UHD picture quality
Crystal Display
Crystal Processor 4K
Boundless design for an immersive experience
Integrated content management solution
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal2.16 m (85")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.4875 x 0.4875 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Colour saturation72%
Haze rate2%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Bezel type3 Bezel-less
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Annual energy consumption304 kWh
Power consumption (typical)275 W
AC input voltage100 - 200 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency scaleA+++ to D
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 4.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1900.9 mm
Display depth26.9 mm
Display height1086.2 mm
Display weight41.5 kg
Packaging data
Package width2075 mm
Package depth220 mm
Package height1237 mm
Package weight54.3 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
RJ-45 input ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
Energy efficiency class (old)A
Optional featuresWMN8200SG
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QE85T Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 4.0 16/7 Samsung QE85T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7
Hot Product
Samsung OM46B Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 3000 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 5.0 24/7 Samsung OM55B Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OH46B-S Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD 3500 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 6.5 24/7 Samsung OH46B-S Digital signage flat p... Login for pricing
Samsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM75C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB75C Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 16/7