LH55QHCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 9 available
Samsung QH55C, Digital signage flat panel, 139.7 cm (55"), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi, 24/7
Display Technology LCD
Display brightness 700cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH55QHCEBGCXEN
EAN 8806094977981
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QHC
PDF URLs View PDF
View PDF
Samsung QH55C. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 700 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen. Product colour: Black
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness700 cd/m²
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Display diagonal (metric)138 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)187 W
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours109 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1237.9 mm
Display depth28.5 mm
Display height708.8 mm
Display weight16.9 kg
Packaging data
Package width1403 mm
Package depth148 mm
Package height835 mm
Package weight21.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Panel typeVA
DisplayPort version1.2
RJ-45 input ports1
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory16000 MB
Compare Products
Product Samsung QH55C Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 700 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 24/7
New
Samsung QH55C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0 Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Tizen 5.0 24/7