LH46VMBUBGBXEN
Login for pricing
In Stock: 63 available
46", IPS FHD (1920 x 1080), 1200:1, 8 ms, 45000:1, 24/7, HDMI, USB, LAN, 1022 x 577 x 69.9 mm
More Information
Display technology LCD
SKU LH46VMBUBGBXEN
EAN 8806094366082
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family VMB-U
PDF URLs View PDF
View PDF
46?VM46B-U Video Wall Display
Flawless Uniformity and Vivid Viewing Experience With Ultra Narrow Bezel Video Wall Displays
Product Key Features
• 3.5mm (B-to-B) ultra-narrow bezel video wall allows seamless display.
• The exceptionally thin cabinet depth provides flexibility to create the exact video wall.
Product Overview
Always-On Space-Saving Solution With Ultra-Narrow Bezels
Transform Any Space With High Impact Visuals
The slender design and 69.9mm cabinet depth provide flexibility for installation and an ultra-narrow 3.5mm bezel-to-bezel width creates a seamless picture opening endless possibilities for designing a captivating visual experience.
View Content From Any Angle
Vibrant Images In Any Light
Image Enhancement
Comprehensive Calibration to Fit Your Needs
Advanced Presentation Simplified Operation
Durable and User-Friendly Design
Rigorous Testing Robust Protection
Features
Screen Size46 Inch
Brightness500 cd/m2
Contrast ratio (typical)1200:1
Resolution1920 x 1080 Pixels
Full HDYes
Response time8 ms
Compatible with VESA-wall mounting system600 x 400 mm
USB port1
HDMI2
Operating temperature range (T-T)0 - 40 C
Dimensions W/O Stand (W x H x D)1022 x 577 x 69.9 mm
Weight W/O Stand15.7 Kg
Display
Display technologyLCD
Display diagonal116.8 cm (46")
Display resolution1920 x 1080 pixels
HD typeFull HD
Panel typeIPS
Aspect ratio16:9
Pixel pitch0.53 x 0.53 mm
Display brightness500 cd/m²
Contrast ratio (typical)1200:1
Response time0.008 s
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Operating hours (hours/days)24/7
Pixel frequency82 MHz
Contrast ratio (dynamic)45000:1
Horizontal scan range62.7 - 72.3 kHz
Vertical scan range57 - 63 Hz
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)2.25 mm
Bezel width (side)1.25 mm
Bezel width (bottom)2.25 mm
VESA mountingYes
Panel mounting interface600 x 400 mm
Panel colourBlack
Product colourBlack
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
DVI portYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portYes
RS-232CYes
USB ports quantity1
HDCP version2.2
HDCPYes
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
IR input ports quantity1
Audio outputYes
Audio inputYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Power
Power consumption (typical)160 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours128 kWh
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Technical details
Harmonized System (HS) code85285210
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%