125TF-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 8 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a Micro-louver technology that darkens your 12.5" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • FOR 12.5" LAPTOPS: Designed to fit laptops with a 12.5" 16:9 display; Dimensions: 10.9x6.1in (277x156mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 12.5 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 125TF-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030910323
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with a 12.5-inch 16:9 display.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Up and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size31.8 cm (12.5")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Screen size HxW156 x 277 mm
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW156 x 277 mm
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Features
Touchscreen compatibleYes
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Screen size HxW156 x 277 mm
Weight & dimensions
Weight100 g
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight155 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight155 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Logistics data
Master (outer) case width430 mm
Master (outer) case length270 mm
Master (outer) case height150 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree