PRIVSCNMAC13
Login for pricing
In Stock: 38 available
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNMAC13)
  • COMPATIBILITY: Laptop privacy screen filter is shaped to not interfere with top-mounted webcams on 13" MacBook Pro (2016 and later) and MacBook Air (2018) with 16:10 aspect ratio
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13 "
SKU PRIVSCNMAC13
EAN 0065030886734
View PDF
Laptop Privacy Filter | Blue Light Reduction | Matte or Glossy | 2-Year Warranty
Easy Magnetic Installation
Protect Your Privacy
The laptop privacy filter is a great investment if you want to protect your privacy. It is a convenient and cost-effective way to keep your classified information, intellectual property or any other important data you wish to keep protected. Whether travelling, working in the office or sitting in a busy coffee shop, you can have a peace of mind because you know your screen is protected with the 30+/- degree privacy viewing angle. The privacy screen is also designed with a convenient cutout for the webcam of the MacBook Pro 13" (2016-2018) and MacBook Air 13" (2018).
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size33 cm (13")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesRoHS
Design
Filter colourBlack
Maximum screen size33 cm (13")
Suitable forLaptop
Features
Storage folderYes
Cleaning clothYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:10
Protection featuresScratch-resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to25%
Ergonomics
Maximum screen size33 cm (13")
Weight & dimensions
Depth193 mm
Width297 mm
Weight37 g
Height10 mm
Package height3 mm
Package depth384 mm
Package width259 mm
Package weight197 g
Packaging data
Package height3 mm
Package depth384 mm
Package width259 mm
Package weight197 g
Other features
Product colourTransparent
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Master (outer) case width297 mm
Master (outer) case length410 mm
Master (outer) case height300 mm
Products per master (outer) case50 pc(s)
Compare Products
Product StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree