14LT6-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock:
72 available
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 12x7.7in (307x197mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 14LT6-PRIVACY-SCREEN |
| EAN | 0065030908979 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Prevent visual eavesdropping
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
| Light transmission | 60% |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Storage folder | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Cleaning cloth | Yes |
| Light transmission | 60% |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.4 mm |
| Width | 345 mm |
| Weight | 36 g |
| Height | 194 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 389 mm |
| Package weight | 212 g |
| Packaging data | |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 389 mm |
| Package weight | 212 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 276 mm |
| Master (outer) case height | 153 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
Bestseller
StarTech.com 14-inch 16:10 Flip-Over P...
Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter
Recommended
Urban Factory Privacy and Protection C...
Hot Product
Port Designs Privacy Filter 2D Framele...
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo...