16LT6-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 107 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 16" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • FOR 16" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 16" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 13.5x8.4in (344x215mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 16 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 16LT6-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030909044
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Up and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size40.6 cm (16")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Features
Touchscreen compatibleYes
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth1 mm
Width383 mm
Weight100 g
Height215 mm
Package height4 mm
Package depth330 mm
Package width463 mm
Package weight250 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth330 mm
Package width463 mm
Package weight250 g
Logistics data
Master (outer) case width490 mm
Master (outer) case length376 mm
Master (outer) case height165 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Bestseller
StarTech.com 16-inch 16:10 Flip-Up Pri... Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
DICOTA D31890 display privacy filter 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter DICOTA D31890 display privacy filter 3... Login for pricing