SATA18RA1
Login for pricing
In Stock:
63 available
StarTech.com 18in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - 18in SATA Cable - 18 SATA Cable - 18in angled SATA Cable
Category: SATA Cables
| SKU | SATA18RA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030805353 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Make a right-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 18" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers an SATA18LA1" text="18in Left Angle SATA cable (SATA18LA1), which provides the same simple installation as this right angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
|---|---|
| Connector gender | Female/Female |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Right |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Weight | 14 g |
| Product colour | Red |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Product colour | Red |
| Connector(s) | SATA Data 7 pin Female / SATA Data 7 pin Female |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14 g |
| Product |
StarTech.com 18in SATA to Right Angle...
Login for pricing
Hot Product
StarTech.com 18in Latching SATA Cable
StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
Popular
StarTech.com 18in SATA Serial ATA Data...
Bestseller
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
Recommended
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...