PRIVACY-SCREEN-19M
Login for pricing
In Stock: 19 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 19" PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:10 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Deg. (PRIVACY-SCREEN-19M)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 19 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PRIVACY-SCREEN-19M
EAN 0065030894937
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 19 inch privacy screen to your 16:10 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size48.3 cm (19")
Aspect ratio16:10
Suitable forMonitor
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesCE, RoHS
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack, Transparent
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth408 mm
Width2 mm
Weight98 g
Height255 mm
Package height5 mm
Package depth610 mm
Package width373 mm
Package weight375 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth610 mm
Package width373 mm
Package weight375 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width140 mm
Master (outer) case length640 mm
Master (outer) case height395 mm
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 19 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:10 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops 14" (16:9)
New
Kensington MagPro Magnetic Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 18.5 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing