PRIVACY-SCREEN-20M
Login for pricing
In Stock: 4 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 20" PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Deg. (PRIVACY-SCREEN-20M)
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 20 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PRIVACY-SCREEN-20M
EAN 0065030894920
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 20 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size50.8 cm (20")
Aspect ratio16:9
Filter colourBlack
Display filter featuresPrivacy
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth443 mm
Width2 mm
Weight98 g
Height250 mm
Package height5 mm
Package depth611 mm
Package width374 mm
Package weight320 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth611 mm
Package width374 mm
Package weight320 g
Logistics data
Master (outer) case width140 mm
Master (outer) case length640 mm
Master (outer) case height395 mm
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 20 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops 14" (16:9)