SSP15UF-W-HI
Login for pricing
In Stock: 19 available
HINGEE: PRIVACY FILTER FOR MONITOR 15.6'' WITH 2 HINGES – 16 :10 - 336*210
  • Privacy filter - 15'' 16:10: 336 x 210mm
  • Centered viewing angle: +/- 60°
  • Screen attachment with adhesive hinge system (2 types)
  • Reduces glare and blue light.
  • Blocks up to 99% of ELF/VLF E-field radiation
  • Anti-static effect
  • Compliant with standard: AOA
More Information
SKU SSP15UF-W-HI
EAN 3760170885988
Manufacturer Urban Factory
Availability In Stock
HINGEE: Hinged privacy filter 336*210mm
The HINGEE privacy filter 15'' in 16:10 format (336 × 210 mm) effectively protects your screen from prying eyes by reducing the viewing angle to approximately 60°. It makes the display unreadable for people on the sides, while maintaining optimal comfort for the user facing the screen. Easy to install and lift, it features an adhesive hinge mounting system (x2).
The product comes with two types of adhesive hinges to stick on the upper part of the monitor frame:
a model for bezel-less screens
a model for screens with bezels
Technical details
Display filter featuresPrivacy, Anti-blue, Anti-glare, Anti-static
Maximum screen size38.1 cm (15")
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Features
Country of originChina
Compatibility15"
Brand compatibilityAny brand
Ergonomics
Compatibility15"
Weight & dimensions
Width336 mm
Height210 mm
Display
Compatibility15"
You may also be interested in
Compare Products
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree