V7 PS160WA10 display privacy filter 40.6 cm (16")
SKU
PS160WA10
Login for pricing
In Stock: 10 available
V7 ScreenSentry 16.0" Privacy Filter for Laptops - 16:10 Aspect Ratio
  • Easy Application
  • Blacks out side views beyond a 60° angle
  • Flip-Up mounting with Touch sensitivity
  • Reversible matte-to-glossy
  • Blue light reduction
  • Anti-glare
  • TAA Compliant
More Information
SKU PS160WA10
EAN 0662919122121
Manufacturer V7
Availability In Stock
Protecting Your Privacy
Protects Sensitive Data
Protects sensitive data from visual hackers with a +/- 30 degree viewing angle restriction.
Easy Application
Reversible Glossy or Matte Finish
Multi-Layer Privacy Protection
Technical details
Maximum screen size40.6 cm (16")
Design
Ergonomics
You may also be interested in
Compare Products
Product V7 PS160WA10 display privacy filter 40.6 cm (16") V7 PS160WA10 display privacy filter 40... Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter DICOTA D30113 display privacy filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing